Премія імені Георгія Ґонґадзе
  • Про Премію
    Засновники Премії Концепція Премії Наглядова рада Капітула Премії Лауреати Премії Меценати Премії Рада експертів Команда Контакти
  • Новини
  • Публікації
  • Проєкти Премії
    Журналістика незалежної України 30 до 30: Хто творить майбутнє українських медіа Iсторії соціального підприємництва Ціна слова Лишаюсь у професії Регіональні медіа: історії успіху Медіадень Тут-і-тепер: Історії журналістів на війні RECвієм: Платформа пам’яті журналістів, загиблих внаслідок повномасштабної війни Росії проти України Всi проєкти
  • Георгiй Ґонґадзе
    Біографія Спогади Спецпроєкт з Reporters
Головна / Новини / У Львові відбулося публічне обговорення про політику, медіа та громадянське суспільство за участі іноземних гостей
8 листопада, 2024

У Львові відбулося публічне обговорення про політику, медіа та громадянське суспільство за участі іноземних гостей

Поділитися facebook linkedin twitter

Премія імені Георгія Ґонґадзе у партнерстві з LMF та Українським ПЕН провела у Львові зустріч для медіаспільноти, під час якої обговорили актуальні та гострі питання про політику, медіа та громадянське суспільство з інтелектуалами з Словаччини та Угорщини.

Спікерами зустрічі були:

  • Міхал Гворецький – письменник і публіцист (Словаччина).
  • Дорка Такачі – наукова співробітниця Центру євроатлантичної інтеграції та демократії (CEID) (Угорщина).
  • Григорій Месежніков – політичний аналітик (Словаччина).

Модерував подію співзасновник та заступник головного редактора The Kyiv Independent Олексій Сорокін.

Під час публічної дискусії гості зачепили тему впливу російської пропаганди у Центральній та Східній Європі: як проросійські наративи формують нову політичну картину, впливаючи на роботу медіа. “Тож зараз, якщо подивитися на угорську медіасистему, можна чітко побачити, що вона є надзвичайно централізованою. Існує велика пропагандистська машина, яка підтримує уряд і охоплює, зокрема, державних мовників та інші медіа”, – стверджує Дорка Такачі.  

Російська пропаганда торкнулась не лише медіа, а й загалом дестабілізувала демократичні настрої Європи. Спікери обговорювали, як у центрально- та східно-європейському суспільстві зростають антизахідні настрої, що підживлюються проросійськими політиками. “Отже, ми бачимо, що угорська та російська пропагандистські машини явно зростають разом. Наразі немає документів, які б підтверджували наявність інституціоналізованих зв’язків між ними. Однак чітко простежується, що вони все частіше посилаються одна на одну”, – продовжує пані Такачі. 

Проте це не лише проблема Угорщини та Словаччини: спікери переконані, що тяжіння до авторитаризму стало глобальною проблемою: “Це ґрунтується на відчуженні від вільного західного світу, оскільки той дотримується верховенства права, є прозорим, демократичним та контрольованим вільними ЗМІ. Саме тому з'являється прагнення перейти до більш авторитарної системи”, – висловився Міхал Гворецький. Письменник переконаний, що ми живемо у часи, коли демократія під загрозою. “Одним із останніх значущих демократичних рухів у світі був Майдан у Києві в 2014 році. Наразі ми не бачимо сильних демократичних рухів у багатьох країнах, тоді як авторитарних держав у світі стає дедалі більше”. 

Спікери також обговорювали, як сприймається Угорщиною та Словаччиною війна в Україні, які настрої серед звичайних громадян. Зокрема, незважаючи на офіційну політику країни, громадянське суспільство Словаччини демонструє значну підтримку українських біженців, стверджує Міхал Гворецький.  “Ми говоримо особисто, троє з нас, а також наші колеги, ми за набагато сильнішу підтримку України. Я маю на увазі постачання набагато більшої кількості зброї та дозволи Україні використовувати цю зброю найкращим можливим чином”, – висловився Григорій Месежніков. Спікери впевнені, що підтримка України у цій війні – шлях до зупинення росії та її пропагандистської машини, що загрожує ліберальній демократії.

Під час дискусії було також наголошено на важливості посилення ролі культурної дипломатії для України, цінності залучення української наукової, медіа та бізнес спільноти до публічного дискурсу, культурного обміну. Україна має брати активнішу участь у формуванні публічних наративів у сусідніх країнах для зменшення підтримки проросійських рухів. “Думаю, звісно, буде дуже корисно мати українських ведучих, українських колег, партнерів, їхню більш активну участь у нашому публічному дискурсі. Це не лише боротьба українців, але також і боротьба за демократію”, – наголосив Григорій Месежніков.

…

Премія імені Георгія Ґонґадзе – відзнака для українських журналістів за особливі заслуги у професії, системне дотримання цінностей та стандартів. Заснована у 2019 році Українським ПЕН у партнерстві з родиною Георгія Ґонґадзе, Києво-Могилянською бізнес-школою та виданням “Українська правда”.

У Львові відбулося публічне обговорення про політику, медіа та громадянське суспільство за участі іноземних гостей
Премія імені Георгія Ґонґадзе
Теми
Події ПреміїПремія Ґонґадзе 2024
Останні новини
Кушнір, Руденко, Ткач: оголошено номінантів Премії імені Георгія Ґонґадзе 2026
18 березня, 2026 Кушнір, Руденко, Ткач: оголошено номінантів Премії імені Георгія Ґонґадзе 2026
Від впливу журналістських розслідувань до векторів розвитку медіа: про що говорили на Медіадні Премії Ґонґадзе у Дніпрі
2 березня, 2026 Від впливу журналістських розслідувань до векторів розвитку медіа: про що говорили на Медіадні Премії Ґонґадзе у Дніпрі
28 лютого у Дніпрі відбудеться "Медіадень Премії Ґонґадзе"
12 лютого, 2026 28 лютого у Дніпрі відбудеться "Медіадень Премії Ґонґадзе"
Хто обиратиме лауреата(-ку) Премії Ґонґадзе 2026? Оголошено членів Капітули
21 січня, 2026 Хто обиратиме лауреата(-ку) Премії Ґонґадзе 2026? Оголошено членів Капітули
Всі новини
Новини, проєкти
та публікації Премії
protect Ми самі не любимо спам. Тільки найцікавіше!
З нами вже чимало підписників!
Премія імені Георгія Ґонґадзе
Пошта
gongadzeprize@gmail.com
Facebook Instagram Tiktok LinkedIn Youtube
Написати нам
Проєкти Премії
  • Журналістика незалежної України
  • 30 до 30: Хто творить майбутнє українських медіа
  • Iсторії соціального підприємництва
  • Ціна слова
  • Лишаюсь у професії
  • Регіональні медіа: історії успіху
  • Медіадень
  • Тут-і-тепер: Історії журналістів на війні
  • RECвієм: Платформа пам’яті журналістів, загиблих внаслідок повномасштабної війни Росії проти України
  • Всi проєкти
Про Премію
  • Засновники Премії
  • Концепція Премії
  • Наглядова рада
  • Капітула Премії
  • Лауреати Премії
  • Меценати Премії
  • Рада експертів
  • Команда
  • Контакти
Георгiй Ґонґадзе
  • Біографія
  • Спогади
  • Спецпроєкт з Reporters
Інше
  • Новини
  • Публікації
Політика конфіденційності
Про Премію
Засновники Премії Концепція Премії Наглядова рада Капітула Премії Лауреати Премії Меценати Премії Рада експертів Команда Контакти
Новини Публікації
Проєкти Премії
Журналістика незалежної України 30 до 30: Хто творить майбутнє українських медіа Iсторії соціального підприємництва Ціна слова Лишаюсь у професії Регіональні медіа: історії успіху Медіадень Тут-і-тепер: Історії журналістів на війні RECвієм: Платформа пам’яті журналістів, загиблих внаслідок повномасштабної війни Росії проти України Всi проєкти
Георгiй Ґонґадзе
Біографія Спогади Спецпроєкт з Reporters
Facebook Instagram Tiktok LinkedIn Youtube